reklama

Európsky súd pre ľudské práva? Výsmech...

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Alicja Tysiącová má dostať od Poľska odškodné za to, že jej poľské zákony neumožnili potrat. Bodka. Obraz o tom, čo sa tu chápe pod ľudskými právami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (92)

Samozrejme, z pohľadu ženy, ktorá stojí pred rozhodnutím ponechať alebo nechať si vziať dieťa s vedomím, že ak si dieťa ponechá, príde o zrak, si jednoznačné súdy každý dva razy rozmyslí. Predpokladám, že nik by nechcel byť v situácii tejto ženy. V poriadku, jedna vec je súcit s matkou, druhá vec je však objektívne zhodnotenie toho, ktoré právo je väčšie. Právo na život alebo právo na zrak?

Európsky súd rozhodol, že poľský lekár mal dieťa zabiť. Výrazný posun v chápaní človeka a jeho práv. Nie, toto nie je rozhodovanie medzi menším a väčším zlom, ako sa na prvý pohľad zdá. Ide o rozhodovanie medzi životom a smrťou. A spoločnosť, ktorá si hovorí moderná a chrániaca ľudské práva, v skutočnosti nechráni práva toho najbezbrannejšieho, akým je nenarodené dieťa. Už to nie sú len jednotlivé krajiny, ktoré sa rozhodnú, čo je dovolené, a čo nie. Je to najvyššia inštancia Európy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zbytočné sú žalospevy nad tým, kam sa Európa týmto rozhodnutím opäť posúva. Je však povinnosťou uvažujúcich ľudí o tejto skutočnosti hovoriť poukazovať na to, že takýmto smerom cesta nemôže viesť. Ak má spoločnosť právo rozhodnúť o živote a smrti, vraciame sa kamsi do tridsiatych rokov minulého storočia, keď si človek nárokoval právo určiť, že jeden typ človeka je nadradený inému. O čom inom je toto rozhodovanie? Odkiaľ sa vzalo právo človeka povedať, že človek narodený je nadradený človeku nenarodenému? Možno vôbec určiť spoločenskou dohodou, kto už človekom je a kto ešte nie?

Nie, tu sa nedá povedať "nech si každý robí ako uzná za vhodné." Tu treba jednoznačne poukázať na to, že ide o zlo, ktoré sa pácha na nevinnom človeku a spoločnosť tomu pritakáva. Hlavne, že všetci horlivo súhlasia, keď sa hovorí o tom, aký bol fašizmus zlý. Ale pritom mlčíme, keď sa vraždia nepohodlné ľudské bytosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hľa, obraz humanrightizmu v praxi. Tisíce mŕtvol, nad ktorými len mávneme rukou. Áno, práve o tomto je prípad Alicje Tysiącovej. Spoločnosť pri stanovovaní si vlastných pravidiel môže odobriť čokoľvek. Aj vraždy nevinných.

Stanislav Marosz

Stanislav Marosz

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Hľadajúci sangvinik. Mám rád smiech, ľudskú vravu, rock'n roll a posedenia v kaviarňach a krčmách. Zoznam autorových rubrík:  KultúraVedaSpoločnosťNezaradenéBlues

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu